Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kategorie
Jak spać w ciąży?

Jak spać w ciąży?

Odpowiednia pozycja snu w czasie ciąży jest niezwykle ważnym aspektem. Na uwadze mamy nie tylko wygodę młodej mamy, ale również bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka. Dodatkowo znaczna ilość kobiet w ciąży doświadcza problemów ze snem. Dolegliwości ciążowe powodują dyskomfort, a tym samym nie tylko trudno nam zasnąć, ale również często budzimy się w nocy. Jak spać komfortowo a jednocześnie zatroszczyć się o dziecko?

 

Na którym boku spać w ciąży

W początkowym etapie ciąży, do około trzeciego miesiąca możemy spać w dowolnej, ulubionej pozycji. Jeżeli lubisz spać na brzuchu, możesz to robić bez obaw, że zaszkodzisz dziecku. Jednakże w późniejszym okresie owa pozycja nie jest zalecana, a co więcej rosnący brzuszek wręcz uniemożliwia sen w takiej pozycji.

W pierwszych miesiącach ciąży również pozycja spania na plecach jest dla kobiety oczekującej dziecka w pełni bezpieczna. Warto jednak wiedzieć, że macica powiększa się, co sprawia, że uciska kręgosłup, a także żyłę dolną. Tym samym krew nie powraca prawidłowo z dolnych partii ciała do serca. Końcem pierwszego trymestru zacznijmy więc unikać spania na plecach.

Najbezpieczniejszą pozycją snu w czasie ciąży jest pozycja na lewym boku. W czasie przyjmowania tej pozycji macica nie uciska wątroby, ani żyły głównej dolnej. Dodatkowo dziecko jest doskonale dotlenione, a także zawsze otrzymuje adekwatną ilość składników odżywczych. Pozycja na lewym boku zapewnia prawidłowe krążenie krwi, zarówno w organizmie matki jak i dziecka. Śpiąc na lewym boku nie tylko zapewniamy dziecku optymalny rozwój, ale również wspomagamy pracę nerek, dzięki czemu usuwamy z organizmu toksyny.

 

Poduszka ciążowa – jaka najlepsza?

Jaka poduszka jest najlepsza dla kobiet w ciąży? Na rynku istnieje znaczna ilość poduszek ortopedycznych, które stworzone są specjalnie z myślą o kobietach oczekujących dziecka. Poduszki ciążowe idealnie dopasowują się do sylwetki, dbają o odciążenie stawów biodrowych oraz kręgosłupa. Jeżeli poduszka do spania w ciąży jest dobrej jakości spełnia wszystkie wymagania przyszłej mamy. Warto skupić się na odpowiednim wyborze poduszki. Na uwadze powinniśmy mieć:

  • Rodzaj wypełnienia
  • Twardość poduszki
  • Wielkość i kształt profilu

Poduszki ciążowe cechują się bogactwem rozmiarów i kształtów. Wybrać możemy tą, która podkłada się zarówno pod brzuch, jak i uda czy też tą, którą umieścić można równocześnie pod brzuchem, udami oraz kręgosłupem. Najbardziej uniwersalną poduszką jest ta w kształcie litery C oraz cyfry 9.

Jedną z najlepszych i najczęściej wybieranych poduszek ciążowych jest ta w kształcie cyfry 9. Jest zaprojektowana w taki sposób, aby wspierać leżenie ma lewym boku, a przede wszystkim odciążać cały kręgosłup. „Dziewiątka” zapewnia wsparcie na całej linii ciała aż do talii. Dzięki tej budowie przyszła mama może swobodnie zmieniać pozycję w czasie snu.

 

Poduszka ciążowa – jak spać?

Jeżeli wybierzemy idealną poduszkę ciążową dla siebie, powinniśmy prawidłowo jej używać. Dzięki temu mamy pewność, że specjalistycznie skonstruowany kształt poduszki pozytywnie oddziałuje na całe nasze ciało, kręgosłup, ale również na dziecko.

Używając poduszki ciążowej, warto spać na lewym boku z kolanami zgiętymi. Taka pozycja zapewnia kobiecie nie tylko komfortowy wypoczynek, relaks oraz odciążenie zmęczonych mięśni i kręgów, ale również lepsze odżywienie łożyska i dziecka. Poduszka ciążowa włożona pomiędzy kolana zapobiega również powstawaniu obrzęków stóp, żylakom i zakrzepów. Poprawnie używana poduszka ciążowa zmniejsza napięcie tkanki skórnej na brzuchu, a tym samym ogranicza rozstępy.

Poduszki ciążowe to produkt niezbędny dla każdej przyszłej mamy. Znakomicie poprawia jakość snu, pomaga zwalczyć bezsenność, a przede wszystkim pozytywnie oddziałuje na zdrowie matki, jak i dziecka.

 

Poofi ciążowa kremowo-szara Super Mami U wzór scandi Super Mami C wzór grochy Super Mami 7 wzór koty

 

Polecamy również inne poradniki:

Jaki kształt poduszki ciążowej wybrać?

Jaka jest najlepsza poduszka do spania w ciąży?

Jak wybrać poduszkę do spania w ciąży

Poduszka ciążowa SuperMami

Rodzaje poduszek do spania w ciąży

Omedika.pl
menu
kontakt
koszyk