Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kategorie

Olejki eteryczne – na co działają?

Czym są olejki eteryczne? Czy warto z nich korzystać? Faktem jest, że pięknie pachną – czy jednak poza zapachem mają w sobie jeszcze jakieś szczególne właściwości? Czego możesz się spodziewać, za tak naprawdę niewielką cenę?

 

Jak powstają olejki eteryczne i do czego są używane?

Olejki eteryczne to inaczej wyciąg zapachowy z suszonych bądź świeżych roślin w postaci płynnej. Powstaje najczęściej w procesie destylacji z parą wodną. Olejki eteryczne są wszędzie – chociaż na co dzień nikt się nad tym nie zastanawia. Znajdziesz je w smakowicie pachnących przyprawach, w napojach alkoholowych i bezalkoholowych, słodyczach oraz wyrobach tytoniowych – jako składnik zapachowy i smakowy. Takie naturalne olejki wspaniale poprawiają trawienie, odświeżają powietrze, a także potrafią odstraszać niektóre owady – np. nielubiane i bardzo denerwujące komary. Ich szczególne właściwości zdrowotne sprawiają, że są często wykorzystywane w medycynie i kosmetyce.

 

Olejki eteryczne = niewielka cena + skuteczne działanie

Naturalne pochodzenie olejków eterycznych sprawia, że posiadają właściwości wręcz nieosiągalne w 100% w warunkach laboratoryjnych. Ich dobrodziejstwo zależy od roślin z jakich zostały wyodrębnione. I tak część z nich wykazuje właściwości dezynfekujące i hamujące rozwój drobnoustrojów. Odkażają, działają przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie – dzięki czemu świetnie sprawdzą się w trakcie leczenia przeziębień i przy problemach z drogami oddechowymi. Są często wykorzystywane w leczeniu chorób skóry, grzybic i świerzbu. Z drugiej strony są nieocenione w aromaterapii – jedne posiadają właściwości relaksujące i odprężające, inne z kolei doskonale pobudzają i energetyzują. Olejki świetnie działają na skórę, włosy i paznokcie, dzięki czemu znajdują zastosowanie w kosmetyce – odbudowują komórki, poprawiają wygląd skóry i odmładzają ją. Sprawdzają się jako dodatki do kremów i balsamów zwalczających cellulit. Ze zdrowotnego punktu widzenia, olejki eteryczne, potrafią także uśmierzać ból, regulują krążenie krwi, a także wzmacniają serce. Należy jednak pamiętać, że wszystkim trzeba zachować umiar – zbyt częste stosowanie olejków – szczególnie w nadmiernej ilości – może wywołać reakcje alergiczne i podrażnić skórę. Olejki dostępne są już za kilka złotych, co dodatkowo przemawia na ich korzyść – są w 100% naturalne, czyli zdrowe dla człowieka – pod warunkiem, że korzystasz z nich w rekomendowany przez specjalistów sposób.

Omedika.pl
menu
kontakt
koszyk