Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Stabilizatory i ortezy ortopedyczne

 

Większość sportowców minimum raz zakupiła opaskę lub ortezę ortopedyczną. Coraz częściej sięgają po nie osoby aktywne, a także osoby nie związane ze sportem, które dotknęła kontuzja. Przeważnie wybierane są opaski na nadgarstek, łokcie, kolana bądź kostki. W drugiej kolejności sięga się po nieco droższy, ale bardziej profesjonalny sprzęt – ortezy.

 

Orteza to aparat ortopedyczny

Orteza to aparat ortopedyczny stabilizujący stawy zastępujący gips. Jego głównym zadaniem jest usztywnienie stawów kończyn, które uległy urazom np. skręcenia, zwichnięcia lub zerwania więzadeł. Ze względu na rodzaje leczonych obrażeń ortezy podzielić można na sztywne wykonane z metali lekkich typu aluminium, włókna węglowego bądź szklanego, półsztywne (półelastyczne) wykonane z metali lekkich typu aluminium, tworzyw sztucznych w tym tworzywa termoutwardzalnego, dzianiny, tkaniny, neoprenu, drytex i miękkie (elastyczne) zrobione z tkaniny, dzianiny, trytechu, bądź neoprenu.

 

Wśród stabilizatorów typu orteza wyróżnić można:

  • ortezy odcinka szyjnego kręgosłupa (inaczej kołnierz ortopedyczny)
  • ortezy odcinka piersiowego kręgosłupa (inaczej gorset ortopedyczny)
  • ortezy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa
  • ortezy dłoni
  • ortezy stawu barkowego
  • ortezy stawu łokciowego
  • ortezy stawu biodrowego
  • ortezy stawu skokowego
  • ortezy stawu kolanowego

 

Funkcjonalna czy profilaktyczna?

W trakcie badań nad ortezami przeprowadzonymi na sposobie i zasadności ich stosowania, sformułowano dwie grupy: ortezy funkcjonalne (stosowane są przez sportowców z wielokrotnymi, dużymi urazami. Mowa tu o ortezach twardych , bez miękkiej warstwy, które są stosowane np. u osób po rekonstrukcji ACL w celu zapobieganiu skręcenia stawu kolanowego. Nie ma tutaj warstwy neoprenu, która ściskała by mięsień i na dłuższą metę mogła powodować osłabienie gorsetu mięśniowego, jak również obniżenie trofiki tkanek miękkich w pobliżu tkanek miękkich.) i profilaktyczne (to ortezy półsztywne stosowane np. w chonodromalacji rzepki, ich celem jest utrzymanie jej w dobrym miejscu – ortezy z otworem na kolano. Ortezy twarde np. stawu kolanowego znajdują zastosowanie również profilaktyczne m.in. w sportach zimowych chroniąc przed skręceniem.)

 

Kiedy sięgnąć po opaskę ortopedyczną?

Jeżeli chodzi o miękkie stabilizatory (tzw. opaski) stosowane są one zazwyczaj w zwyrodnieniach stawu i przewlekłych kontuzjach stawu oraz opuchliznach stawu. Tego typu ortezy przeważnie są utwardzone jedynie z jedynej strony, lub w ogóle. Wykazano zmniejszenie bólu i obrzęku stawów w wybranych badaniach, poprzez przesunięcie ciężaru (lub zmianę rozkładu środka ciężkości) z uszkodzonego obszaru stawu do silniejszego, na nienaruszone części. Tego typu zaopatrzenie ortopedyczne jest wygodne dla osób starszych, dlatego częściej sięgają one po miękkie zaopatrzenie, również , ze względu na cenę.

Używanie ortez w rehabilitacji jest ściśle związane z okresem ostrym bądź okresem pooperacyjnym wg zaleceń lekarza. Tego typu pomoce powinien przepisać lekarz na podstawie skrupulatnego wywiadu i historii choroby pacjenta.

więcej

 

 

 

Copyright © 2011-2019 Omedika.pl