Co znajdziesz w składzie kosmetyków naturalnych?

Co znajdziesz w składzie kosmetyków naturalnych?

Trzeba to przyznać – nastała moda na kosmetyki naturalne. Ale czy boom na tego typu produkty, to tylko sztuczny wymysł marketingu, czy raczej ma to swoje zdrowotnie uzasadnienie? Na to pytanie pozwoli odpowiedzieć krótka analiza składników kosmetyków naturalnych.

 

Czym są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne to takie produkty, które powstają z połączenia składników uzyskanych w procesie tłoczenia, filtracji, suszenia, ekstrakcji itp. (czyli takich, które nie niszczą wartości odżywczych i witamin). Składniki te są pochodzenia roślinnego, mineralnego i zwierzęcego (wosk pszczeli i lanolina) – czyli zupełnie naturalne, bez dodatków szkodliwej dla zdrowia chemii. To już pozwala stwierdzić, że popularność tego typu kosmetyków nie jest rozdmuchaną kampanią reklamową, a wyborem, który pozwala zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich.

 

Najpopularniejsze składniki kosmetyków naturalnych

 

  • Oleje – są pochodzenia czysto roślinnego, uzyskiwane jedynie poprzez tłoczenie na zimno. Dzięki temu nie tracą swoich wyjątkowych składników odżywczych. Rozpoznasz je po słowie „Oil” w nazwie, np. Seed (Sunflower) Oil – olej słonecznikowy, czy też Argan Oil – olej arganowy. 
  • Masła i inne naturalne emolienty – również mają pochodzenie roślinne. Właściwie są to oleje roślinne, które mają stałą konsystencję w temperaturze pokojowej. Najpopularniejsze to masło Shea czyli Butyrospermum Parkii Butter i masło kakaowe - Theobroma cacao (Cocoa) Seed Butter. Ogólnie masła w nazwie zawierają słówko „Butter”. Z kolei naturalnymi emolientami są jedyne składniki pochodzenia zwierzęcego czyli lanolina – Lanolin oraz wosk pszczeli – Cera Alba.
  • Ekstrakty z roślin – najczęściej z kwiatów, owoców i ziół. Je także łatwo rozpoznać – w nazwie zwykle znajduje się słowo „Extract”, np.: Aloe Vera Extract – ekstrakt z aloesu, lub Camellia Sinensis Leaf (Green Tea) czyli ekstakt z zielonej herbaty.
  • Wodno-alkoholowe esencje roślinne i roślinne hydrolatyte pierwsze uzyskiwane są z wykorzystaniem wody destylowanej i naturalnego alkoholu etylowego łącząc je np. z różą, lawendą czy rumiankiem. Z kolei hydrolaty zwane są także wodami kwiatowymi np. hydrolat z kwiatów lipy - Tilia Cordata Flower Water. Tutaj kluczowe są słówka „Flower Water”.
  • Olejki eteryczne – są dużo trudniejsze do rozpoznania na etykiecie, bo w ich nazwach nie ma powtarzających się słów, np. olejek cedrowy - Oleum Ligni Cedri, olejek herbaciany - Melaleuca alternifolia, czy też olejek miętowy - Menthae piperitae aetheroleum. Olejki eteryczne spełniają kilka funkcji – oprócz zapachowych, świetnie pielęgnują, leczą i są także naturalnymi konserwantami.
  • Antyoksydanty - naturalne przeciwutleniacze. To przede wszystkim witaminy, np. witamina młodości, czyli E – Tocopherol, witamina A – Retinol, witamina C - Ascorbic Acid. Mają działanie ochronne i zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia.
  • Proteiny – w składzie naturalnych kosmetyków szukaj np.: hydrolizowanych białek soi -  Hydrolyzed Soy Protein, hydrolizowanych białek pszenicy -  Hydrolyzed Wheat Protein, czy też hydrolizowanej keratyny -  Hydrolyzed Keratin. Głównie pochodzą z roślin. Ich zadaniem jest zmiękczanie i nawilżanie, a także stworzenie na skórze ochronnego filmu.
  • Składniki łagodzące – tutaj przykładem może być pantenol – Panthenol, czy też nagietek lekarski – Calendula Officinalis.

Oprócz wyżej wymienionych składników, możesz znaleźć także substancje myjące na bazie cukru i oleju kokosowego oraz naturalne konserwanty np. olejki eteryczne i antyoksydanty, ale w głównej mierze ta funkcja zarezerwowana jest dla alkoholu uzyskiwanego podczas procesu fermentacji cukrów roślinnych. Do tego dochodzą emulgatory np. lecytyna lub olej z awokado, które świetnie łączą wodę i tłuszcze, a także barwniki naturalne pochodzące głównie z minerałów i roślin.

 

Czytaj etykiety!

Czytając etykiety kosmetyków naturalnych pamiętaj, że ich kolejność nie jest przypadkowa. Składniki ułożone są chronologicznie, od tego, którego w kosmetyku jest najwięcej do tego, którego jest najmniej. Ewentualne barwniki, konserwanty i substancje zapachowe powinny znajdować się na samym końcu, a na opakowaniu muszą znajdować się informacje o certyfikatach i atestach.

 

Omedika.pl
menu
kontakt
koszyk