Jaki nawilżacz powietrza wybrać do dziecięcego pokoju?

Jaki nawilżacz powietrza wybrać do dziecięcego pokoju?

Ostatnio dużo słyszy się o nawilżaczach powietrza – stają się coraz bardziej modne, szczególnie w dziecięcych pokojach. Mówią o nich lekarze, inni rodzice, nauczyciele – czy rzeczywiście każdemu są potrzebne? A jeśli tak, to jaki nawilżacz wybrać?

 

Jakie warunki powinny panować w dziecięcym pokoju?

Dlaczego właściwie powinno nas to interesować? Otóż, utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza pozwoli Wam uniknąć wielu chorób i infekcji. Gdy powietrze w pokoju dzieci jest zbyt suche, to staje się szybką drogą do powstania kataru lub zapalenia górnych dróg oddechowych. Jeśli dzieciaki dużo czasu spędzają w takim pomieszczeniu, to właśnie to suche powietrze wysusza błony śluzowe – gardła, oczu, nosa – co prowadzi do problemów z zatokami i podrażnienia spojówek, a także przesusza skórę i włosy – to z kolei jest uciążliwe dla dzieci z wrażliwą skórą i podatnością na różne czynniki drażniące. Nie można także przesadzić w drugą stronę – zbyt duża wilgotność powietrza to doskonała pożywka dla bakterii i grzybów, które mogą być równie niebezpieczne dla zdrowia małych pociech. Jeśli w Twoim domu są problemy z wilgotnością powietrza, to odpowiednio dobrany nawilżacz powinien rozwiązać problem. Będzie utrzymywać stałą wilgotność na optymalnym poziomie, czyli od 30 do 65%. Trzeba jednak pamiętać, że w pokoju powinna także panować temperatura ok. 20⁰C – to ważne szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy to podkręcone ogrzewanie, zamknięte okna i drzwi tworzą nie zbyt dobre dla naszego – a w szczególności dziecięcego – organizmu warunki.

 

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Gdy już sprawdzisz czy nawilżacz rzeczywiście jest Wam potrzebny (zrobisz to za pomocą wewnętrznej stacji pogodowej z taką funkcją lub higrometru), nadejdzie czas na wybranie tego najlepszego. A modeli dostępnych na rynku jest oszałamiająco wiele. Poniżesz znajdziesz krótką klasyfikację, która pomoże Ci wybrać rodzaj nawilżacza najbardziej odpowiedni dla Was.

- Nawilżacze tradycyjne – czyli takie, które może znamy z czasów swojego dzieciństwa – namoczony ręcznik, pojemniczek, zbiorniczek wypełniony wodą i powieszony na kaloryferze. To najprostszy, najtańszy i najszybszy sposób na nawilżenie pomieszczenia. Jednak sporym minusem jest tutaj mała wydajność i dość znikomy stopień nawilżenia małej powierzchni, a co najważniejsze brak kontroli nad poziomem nawilżenia powietrza – brak wskaźnika.

- Nawilżacze ewaporacyjne – rozpylają w powietrzu chłodną mgiełkę. Takie nawilżacze posiadają zbiorniczek na wodę, do którego najpierw zasysają powietrze i uwalniają mgiełkę za pomocą wbudowanego wentylatora. To ciekawe rozwiązanie ponieważ większość z nich można wykorzystać do aromaterapii, a metoda ich działania sprawia, że nie podnoszą temperatury powietrza w pomieszczeniu. Minusem może okazać się dość głośny tryb pracy – co szczególnie może przeszkadzać w nocy, a także brak systemu podgrzewania wody, przez co uwalniana mgiełka nie jest całkowicie wolna od zanieczyszczeń.

- Nawilżacze parowe - te z kolei wytwarzają ciepłą mgiełkę. Oznacza to, że urządzenie podgrzewa wodę i miesza ją z powietrzem w pokoju. Ogrzanie wody eliminuje występowanie zanieczyszczeń, co sprawdzi się szczególnie w pokoju dziecięcym. Dodatkowym plusem jest możliwość wykorzystywania urządzenia do inhalacji. Problematyczne może okazać się uwalnianie ciepłej mgiełki - szczególnie w lato – gdy raczej dodatkowe ogrzewanie powietrza nie jest zbytnio pożądane.

- Nawilżacze ultradźwiękowe – w tych modelach zwykle można samodzielnie ustawić, czy wytwarzana mgiełka ma być ciepła czy zimna. Ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody tworząc przyjemną mgiełkę. Ogólnie nawilżacze ultradźwiękowe mają dość mocno rozbudowane funkcje – niektóre z nich mają nawet wbudowane czujniki wilgotności powietrza i temperatury. Trzeba jednak uważać, jeśli w domu masz jakieś zwierzątka – ultradźwięki są bezpieczne dla człowieka, ale mogą rozdrażniać małych przyjaciół.

 

Co będzie najlepsze dla Was? Wszystko zależy od sytuacji. Najważniejsze, aby powietrze w pokoju Twojego dziecka (lub dzieci) było odpowiedniej jakości. Unikniecie wtedy wielu zdrowotnych nieprzyjemności, a czas spędzany w pokoju będzie korzystny dla wszystkich domowników.

 

Omedika.pl
menu
kontakt
koszyk