Jak zadbać o kręgosłup w ciągu dnia?

Jak zadbać o kręgosłup w ciągu dnia?

Ból kręgosłupa to dość powszechny problem, z którym boryka się wielu z nas. Potrafi on zaatakować w najmniej spodziewanym momencie i znacząco utrudnić wykonywanie codziennych nawet prostych czynności, takich jak na przykład schylanie. Powinniśmy dbać o niego już od najmłodszych lat. Oprócz aktywności fizycznej istnieje dużo sposobów na utrzymanie zdrowego kręgosłupa - na przykład w pracy czy w domu warto korzystać z poduszek ortopedycznych. Poznaj nasze sposoby na zdrowy kręgosłup!

 

Dobry sen to podstawa

Człowiek poświęca prawie ⅓ życia na sen. Jest to bardzo dużo czasu, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że zdrowy sen jest dla nas bardzo ważny. Specjaliści twierdzą, że każdej nocy powinniśmy przesypiać około 8 godzin, aby organizm w pełni się zregenerował i nabrał siły na nowy dzień. Niestety przez codzienną gonitwę wielu z nas nie ma na to czasu i cieszymy się z przynajmniej 6-7 godzin poświęconych na sen. Oprócz odpowiedniej ilości czasu ważna jest także jakość snu, a co za tym idzie - jakość materaca. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów materacy - od twardych, po te naprawdę miękkie oraz sprężynowe albo piankowe. Najlepszy dla naszego kręgosłupa jest materac średniej miękkości, dopasowujący się do kształtu ciała. Dobrym pomysłem jest inwestycja w poduszki ortopedyczne do spania. Co więcej, aby kręgosłup odpowiednio wypoczął podczas snu, najlepiej jest spać w pozycji embrionalnej, czyli na boku.

 

Aktywność fizyczna przede wszystkim

Dla naszego kręgosłupa najgorszy jest brak ruchu - spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej czy stojącej nie sprzyja jego zdrowiu. Niestety duża część z nas spędza od kilku do nawet kilkunastu godzin na krześle czy za ladą - na przykład w pracy. Wieczorem, zamiast zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu, wybieramy kanapę i telewizor. Nie jest to dobre dla naszego kręgosłupa. Nawet jeśli nie mamy czasu na codzienny trening, powinniśmy poświęcać przynajmniej pół godziny na spacer na świeżym powietrzu. Do tego powinien dojść ulubiony sport - nie musimy uprawiać go codziennie - jeśli jesteśmy zapracowani i nie mamy zbyt dużo czasu - 2-3 razy w tygodniu zdecydowanie wystarczy. Pamiętajmy o tym, że aktywność fizyczna to nie tylko sport i spacery - nasz kręgosłup poczuje się o wiele lepiej, jeśli na przykład czasem zamiast windy, wybierzemy schody albo zamiast jechać gdzieś samochodem czy autobusem - przejdziemy się pieszo. Warto dodać, że równie ważne, jak uprawianie sportu, jest rozciąganie. Oprócz porannego rozciągania po przebudzeniu powinniśmy także znaleźć na to chwilę w ciągu dnia - czy to w pracy, czy w domu.

 

Relaks równie ważny, jak sport

Nasz kręgosłup ma bardzo ważne zadanie - jest stelażem dla całego naszego ciała. Po intensywnym dniu należy mu się zasłużony odpoczynek. Jak zapewnić mu komfortowe warunki do wypoczywania? Na pewno podstawą jest wygodny materac i poduszka ortopedyczna do spania. Pomóc mu może także relaksująca kąpiel, gdzie możemy się na chwilę wyłączyć i odprężyć. Warto także uciąć sobie w ciągu dnia krótką drzemkę - najlepiej od 20 do 30 minut. Zbawienny wpływ na kręgosłup będzie miał także masaż czy zabiegi w SPA. Pamiętajmy również o tym, że jesteśmy bardziej podatni na choroby czy ból, kiedy się dużo stresujemy. Wygodny materac, poduszka ortopedyczna, odpowiednia dawka snu, ruch oraz codzienny relaks sprawią, że nasze plecy będą czuły się lepiej. A jak wiadomo - w zdrowym ciele, zdrowy duch!

 

SISSEL DELUXE poduszka ortopedyczna

SISSEL DELUXE poduszka ortopedyczna

 

Omedika.pl
menu
kontakt
koszyk